برجام و مذاکرات فعلی، فرار از حل مسائل اصلی کشور است...

گفتگو اول با حضور  دکترمجتبی رضاخواه نماینده مجلس شورای اسلامی

در مورد نسبت انتخابات1400 با مسائل اساسی جمهوری اسلامی ایران

سوال: افراد مطرح برای انتخابات آیا تصویری از مسائل دارند؟آیا تصور این را دارند که قرار است با چه حجمی از مسائل روبه رو شوند؟

جواب: حکمرانی در ایران بسیار گسترده است.افرادی که تصمیم دارند کاندیدای ریاست جمهوری شوند باید مسائل کشور را بشناسند.اما حتی این شناخت کافی نیست.باید دید آیا توانایی حل این مسائل را دارند یا نه.از نظر بنده در جمع افراد موجود کسانی هستند که این ویژگی ها را داشته باشند.

باید بدانید طبق بودجه 1400هزینه اداره کشور ماهانه صد هزار میلیارد تومان است.اولین مسئله ای که باید از کاندید سوال شود این است که این هزینه را از چه طریقی می خواهی محقق کنی؟کسی می تواند از پس این کار بر بیاید که قبلا در سطح کلان مورد آزمایش قرار گرفته باشد.

سوال: مجموعه هایی هستند که به نظام مسائل کشور رسیده اند آیا این کاندیداهای مطرح تمایلی  به این قبیل پژوهش ها دارند؟آیا راهبردی دارند برای حل این نظام مسائل؟

جواب: ببینید بودجه مشخص است. فعل مهمی که باید اتفاق بی افتد محقق کردن این بودجه است.از آن مبلغی که گفتم فقط 60هزار میلیارد تومان  حقوق کارمندان است.(بدون در نظر گرفتن رایانه و سایر هزینه ها) طبیعتا اگر کسی نتواند این را حل بکند به نظام مسائل توجهی نخواهد داشت و خودش را سرگرم مسائل فرعی با راه حل های نادرست می کند.اگر دولت بعدی بتواند  حتی برای 8 مسئله الویت دار کشور برنامه ریزی کند و آن را حل کند کار بزرگی کرده است.

دولت بعد با فرض فروش روزانه یک میلیون بشکه نفت و ماهانه سی میلیون بشکه نفت به ازای نفت بشکه ای 50 دلار در آمد حاصل از نفت آن می شود ماهانه 1.5میلیارد دلار که با فرض دلار 25 هزار تومانی می شود سی و هفت هزار و پانصد میلیارد تومان که 14 درصد آن را وزارت نفت به عنوان هزینه ها بر می دارد.38درصد سهم صندوق توسعه ملی است که رهبری برای امثال موافقتت کردند 20در صد باشد.یعنی دولت یک پنجم درآمد ماهانه خود را می تواند از فروش نفت به دست بیاورد.تامین هزینه ماهانه کشور به قدری است که جزو مسائل اصلی است.

در کشور های غربی تلاش شده است در آمد پایه دولت از طریق اخذ مالیات محقق گردد اما در بودجه 1400که ارائه کرده بودند حتی این درصد از سهم مالیات برای تامین بودجه نسبت به پارسال کمتر در نظر گرفته شده بود. که اصلاح شد. امسال سازمان امور مالیات پاشنه آشیل درآمدهای دولت بعدی خواهد بود.

همچنین دولت بعدی باید قرض های دولت قبل را که از طریق فروش اوراق به وجود امده را پرداخت کند.به نظرم دولت بعدی ان قدر در مسائل از قبل به وجود امده و الویت دار غرق شده است که نمی تواند به سادگی به سیاست جدید و حل مسائل جدید بپردازد.

سوال: راه حل های جاری برای حل این مسائل چقدر مفید هستند؟آیا به کار بستن این راه حل ها مسائل را پیچیده تر نخواهد کرد؟

جواب: به نظر من دولت بعد باید بتواند ظرف مدت دوسال مسائل جاری کشور را حل کند.بتواند اوضاع را ساماندهی کند و سپس به سمت حل مسائل کشور بشود.در چند سال اخیر ما از حل مسائل کشور دور شده ایم.التقاط بیش از حد سیاست خارجی و داخلی دلیل این دور شدن بوده است.و باعث پیچیده تر شدن مسائل داخلی شد.باید تفکیک سیاست خارجی و داخلی صورت بگیرد.در حال حاظر صحبت از برجام و مذاکره یعنی فرار از حل مسائل داخلی کشور.

سوال این است اگر برجام حل شود مسائل داخلی ما مثل ترافیم شهری،سربازی،صف مرغ و… حل خواهد شد؟خیر این مسائل داخلی هستند.

به نظرم رئیس جمهور آینده با سه ویژگی داشته باشد:

1-وسعت حکمرانی را بشناسد.

2-در طی دو سال اول ثبات اولیه را در کشور ایجاد کند.

3-سیاست خارجی را به سیاست داخلی پیوند نزند و به دنبال حل مسائل داخل باشد.

70 الی 80 درصد مسائل کشور ریشه داخلی دارند که در سایه سیاست خارجی مورد بی توجهی قرار می گیرند از کرونا تا صف مرغ.ما در سال های اول دولت نیاز به کار پژوهشی نداریم.در تشخیص بنده ممکن است یکسری مسائل الویت دار باشند در تشخیص فرد دیگری ممکن است یک سری مسائل دیگر الویت دار باشند.مهم این است که آیا قادر به حل مسئله هستیم یا نه.گاهی قادر به حل مسئله هستیم اما اراده حل مسئله را نداریم.

سوال: اگر مجبور بودید رئیس جمهور شوید با توجه به تحصیلات خود و تجربه خود چه کاری انجام میدادید؟

جواب: قطعا کمی مدل حکمرانی مان را تغییر می دادم. از ابزارهای فناوری اطلاعات استفاده می کردم که این ابزارها در بهبود کیفیت خدمات رسانی ، کنترل تنظیم بازار و … کاربرد دارند.

سوال: این راه حل میان مدت نیست و نیاز به زیر ساخت ندارد؟

جواب: بخشی اجرای این راه حل میان مدت است و نیاز به زیر ساخت دارد اما بخش دیگری کوتاه مدت است.اگر این ابزارها بودند مشکلی در توزیع مرغ نداشتیم.ما باید با استفاده از این ابزارها به دنبال رضایت مردم برویم.به طور مثال تا می خواهیم قانون 70 ساله سربازی را اصلاح کنیم عده ای شروع به سر و صدا می کنند.

نکته آخر بنده این است که ما باید مواردی را که می توانیم  اصلاح کنیم تا رضایت عمومی حاصل شود.مانند سربازی. در دوران ریاست جمهوری فعلی و قبلی دوبار گرانی بنزین انجام شد اما سال 98 این حجم از اعتراض را ما در دوره قبل نداشتیم.

عرض بنده این است که مردم باید همراه شوند مردم  باید همراه اصلاح شوند.این طوری هزینه ها کمتر می شود. به طور کلی بهبود شرایط زندگی مردم و کمی تغییر در مدل حکمرانی را انجام می دادم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *